Ugrás a tartalomhoz Ugrás a navigációhoz Ugrás a kereséshez a honlapon
Közös örökségünk a múzeum!

Régészet Napja

 2023.05.23 11:56




--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

PROGRAMOK:

Társasjáték délelőtt

Időpont: 9.00-12.00
Helyszín: Szolnoki Galéria

A Szolnoki Galéria a Régészet Napján idén is várja a tábla- és társasjátékok iránt érdeklődő gyerekeket és felnőtteket. Több történelemhez kapcsolódó játék kipróbálására is lesz lehetőség, moderátoraink segítenek majd a szabályok elsajátításában. Ha kíváncsi egy olyan társasra, ami az ókori Egyiptomban nemcsak szórakoztató, de kultikus szerepet is betöltött,érdekli egy, a középkori skandináv és szigeti kelta népek körében népszerű beszorítós játék, lenne képzeletben várvédő vagy támadó egy olyan táblán, aminek az első hazai elődjét egy török hódoltság kori ásatáson találták meg a régészek - akkor június 3-án délelőtt a Galériában a helye! Játsszunk együtt! 



Dirib-darab: római mozaik készítése - Kézműves foglalkozás a Tabáni Tájházban 

Időpont: 10.00 - 17.00
Helyszín: Tabáni Tájház

Mozaik falikép készítése a látogatókkal közösen. Inspirációnak a római kori mozaikokat tekintjük meg fotókon. Lesz egy nagyobb méretű közös kép, de lehet kisebb mértani mintákat, állati vagy növényi ábrázolásokat is kirakni, amit a látogatók haza is vihetnek.




Bűn- és erénytálak a Hónap Műtárgya vitrinben

Időpont: 14.00-14.30 és 17.30-18.00
Helyszín: Damjanich János Múzeum földszint

Az Árpád-korban, illetve a késő középkorban használt bűn, illetve erénytálak csoportja, egy igazán ritka tárgy típusa az említett korszakoknak. Megjelenésük Nyugat-Európában a 11. századra tehető, de kereskedelem révén hamarosan megjelennek a Magyar királyság területén is. Az itt található példányok legtöbb esetben minőségileg gyengébb kivitelezésűek, tehát feltehetően a Kárpát-medence területén másolhatták őket. Az általunk bemutatni kívánt két tál minőségük, illetve díszítésük alapján feltehetően az utóbbi, helyben készült példányok közé tartozhat. Szerepük az egyházi liturgiában volt? Vagy esetleg világi célokra használhatták őket? Előadásunkban ezekre a kérdésekre szeretnénk választ adni.




„LUDUS MINOR” – Gladiátoriskola (nem csak) gyerekeknek

Időpont: 14.00– 18.00
Helyszín: Damjanich János Múzeum

Programunk az I. századi Római Birodalom gladiátoriskoláinak (ludus) jellegzetes kiképzési elemeit, felszerelését mutatja be elsősorban a gyerekek részére, szórakoztató, játékos formában. A jelentkezőknek szellemi és gyakorlati feladatokat kell megoldaniuk, mialatt megismerkednek a gladiátorok fajtáival, a gladiátorharcok kialakulásának történetével, a különféle fegyverekkel és felszerelési tárgyakkal. Kipróbálhatják ügyességüket, döntési képességüket, szellemi és fizikai rátermettségüket. A feladatok teljesítése után jutalmat kapnak.



Kérdezd a régészt

Időpont: 14.00-14.30 és 16.00-16.30
Helyszín: Damjanich János Múzeum földszint - állandó régészeti kiállítás

Megkérdeztem a mesterséges intelligenciát, hogy  mit csinálnak  a régészeket ezt válaszolta:
„A régészek olyan tudósok, akik a múltból származó leletek, szerkezetek és egyéb fizikai maradványok elemzésével tanulmányozzák az emberiség történelmét.
Munkájuk a következő lépésekből áll:
Helyszín kiválasztása és ásatási tervezés: A régészek azonosítják azokat a helyszíneket, amelyek érdekes leleteket vagy építményeket tartalmazhatnak, és megtervezik a feltárás módját.
Feltárás: A régészek gondosan távolítják el a talajt és a törmeléket a helyszínről olyan eszközök segítségével, mint a simítók és kefék, hogy elkerüljék a műtárgyak vagy szerkezetek károsodását.
Leletek helyreállítása és elemzése: Amint a leletek feltárulnak, katalogizálják, megtisztítják és tanulmányozzák, hogy meghatározzák korukat, funkciójukat és kulturális jelentőségüket.
Értelmezés és szintézis: A régészek más régészeti bizonyítékok és történelmi feljegyzések összefüggésében elemzik leleteiket, hogy elméleteket dolgozzanak ki arról, hogyan éltek az emberek a múltban.
Kommunikáció és publikáció: A régészek tudományos cikkeken, könyveken és nyilvános előadásokon osztják meg eredményeiket, segítve az emberi történelem megértését.
A régészet egy lenyűgöző terület, amely türelmet, a részletekre való odafigyelést és szenvedélyt igényel a múlt titkainak feltárása iránt.” Vajon igaza van tényleg ez lenne a  régészet,  ha kíváncsi vagy  gyere el és kérdezz Te is. 



Restaurátor műhelylátogatás

Időpont: 14.00-14.30 és 15.30-16.00
Helyszín: Damjanich János Múzeum, Restaurátorműhely - 2. emelet


A magyar régészet napja alkalmából rendezett programok számos érdeklődőt vonzanak a Damjanich János Múzeumba. 2023. évben ehhez a rendezvényhez kapcsolódva a restaurátor műhely is nyitva áll a látogatók előtt. A régészeti ásatások, néprajzi és történeti gyűjtések során számos műtárgy kerül a restaurátor műhelybe, amelyek állapota, anyaga és rendeltetése is sokféle. A műhelylátogatáson részt vevők megismerhetik az ott folyó munkát, ismereteket szerezhetnek a kerámia, fém és fatárgyakon végzett tisztítási és konzerválási folyamatokról.
A régészeti feltárások alkalmával nagy mennyiségű kerámiatöredék kerül a felszínre. A töredékekből szerencsés esetben sok különféle formájú és rendeltetésű edény állítható össze. A kerámiatöredékek válogatása, összeillő darabok keresése és (kis segítséggel) ragasztása során az érdeklődő felnőttek és gyerekek próbálkozhatnak a restaurátori munkával.



Római luxus: a Terra Sigillaták – kézműves foglalkozás

Időpont: 14.00-18.00
Helyszín: Damjanich János Múzeum előtt a Kossuth téren

A délutáni program keretében az érdeklődők dekorációs anyagokból elkészíthetik római kori luxuskerámiájukat. A korabeli fazekasokhoz hasonlóan mindenki maga díszítheti edényét istenek, hősök, mitikus lények, állatok ábrázolásával. Csak a fantázia szabhat határt!
Mivel a kerámiatípusból területünkön főként kisebb-nagyobb cserépdarabok kerülnek elő a régészeti ásatásokon, készíthetünk dombordíszes edénytöredéket is. Ezen a múzeum állandó régészeti kiállításában fellelhető egyik terra sigillata motívumrészletét jelenítjük meg.




Tárgysimogató - Késő bronzkori hőskultusz – Kardok, balták, lándzsák a héroszok korából

Időpont: 14:30-15.00 és 16:00-16:30
Helyszín: Damjanich János Múzeum - Szolnoki Képtár II. termében

A késő bronzkor időszakához kapcsolódnak tőlünk délebbre a nagy mitológiai hősök történetei, Akhilleusz, Thészeusz és a többi hérosz tettei. Ennek a hőskultusznak a nyomai és még inkább az alapjául szolgáló harcos arisztokráciának a nyomai megtalálhatóak nálunk is. Elrejtett bronzkincsek, áldozati felajánlások és temetkezések fegyverei és ékszerei mutatják számunka a görög héroszok alföldi kortársait és megfelelőit, akik tetteiről sajnos nem maradtak fenn számunkra a dalnokok énekei, csak használati tárgyaik. Ezen tárgyak kerülnek bemutatásra a harcos elit hőskultuszának egyéb adataival a program során.



A Római iskola (LVDI ROMANA)

Időpont: 14.00-18.00
Helyszín: Damjanich János Múzeum előtt a Kossuth téren


A rómaiak iskolái nem állami támogatásúak voltak, a szülők finanszírozták a taníttatást. Az iskola gyakorlatilag egy sátor, vagy kifeszített ponyva ami alatt ülve rajzolták a betűket a fiatalabbak a Ludi Magister felügyelete alatt, a nagyobbak pedig szövegeket másoltak a grammatikus utasításai alapján (XII táblás törvények, Aeneas, Acta diurna, stb) A katonaidő letöltése után (a tehetősebbek) tanulhattak a rétori iskolák valamelyikében (ami már nem Róma városában volt), érdeklődésnek vagy hivatali kötelezettségnek megfelelően. Ezért egy sátor alatt a gyerekek viasztáblákra írnak, az ügyesebbek ecsettel –papírra festhetnek vulgaris latin betűket. közben a korhoz és a témához kapcsolódó kérdésekre válaszolunk. Kaphatnak gyermekruhát, amit fel is próbálhatnak a helyszínen. Két ruhatartón pedig láthatnak korabeli felnőtt civil illetve katonai ruházatot is.



Jó formában: Istenek, ideák, hősök. | kézműves foglalkozás

Időpont: 14:00 – 18:00
Helyszín: Damjanich János Múzeum előtt a Kossuth téren

Istenek, ideák, hősök…  az ember már évezredek óta él velük együtt. A régészeti állandó kiállításban is találkozhatunk a régi korok misztikus figuráival. Ismerd meg őket, és készítsd el a sajátodat, amit magaddal hordhatsz!



Állati kutatás: keresős játék

Időpont: 14:00 – 18:00
Helyszín: Damjanich János Múzeum állandó kiállításaiban

Ki járt már régészeti ásatáson?
Időnként tollas és szőrős látogatói is vannak az ásatásoknak. Ki tudja kitalálni, hogy kik is ők, a lábnyomok alapján?

Állatok a múzeumban!
Több kiállításunkban is állatok rejtőznek. Jellemzően valamelyik kiállítási tárgyat szemelték ki maguknak, de előfordul az is hogy megbújnak egy vitrinben vagy a tárlat egy szegletében. Találd meg őket!



Régész piknik

Időpont: 14.00-18.00
Helyszín: Damjanich János Múzeum előtt a Kossuth téren

A program a régész homokozó megnevezést teljes mértékben kimeríti. Bármely korosztály számára elérhető a „kincskeresés” izgalma. A leletek kibontása után a dokumentáció folyamatán is végigmehet a látogató. Kiváló lehetőség a régészettel kapcsolatos ősélmény megszerzésére.



Tárlatvezetés az új állandó régészeti kiállításban

Időpont: 14.30-15.00 és 16.30-17.00
Helyszín: Damjanich János Múzeum állandó régészeti kiállítás

2022 januárjában nyílt meg a múzeum új állandó régészeti kiállításának első része. Ennek részletes bemutatására vállalkozunk, szakmai tárlatvezetéssel, de laikusok számára is közérthető formában. Az új kiállításunk részletes alapossággal vezeti végig az érdeklődőket a különböző régészeti korszakokon, az őskőkortól kezdődően a török korig. A kiállított tárgyak között megtalálhatók a múzeum gyűjteményének ikonikus darabjai mellett az elmúlt évek ásatásainak izgalmas leletei is.
Tárlatvezetésünket általános iskolás kortól kezdődően bárkinek jó szívvel ajánljuk, így kiváló családi programnak is ígérkezik. A vezetést tartja: Dr. Tárnoki Judit




A Zolnok Bandérium katonai hagyományőrző klub bemutatója

Időpont: 15:00-15:30 és 16:30-17.00 és 17:30-18.00
Helyszín: Damjanich János Múzeum, Díszudvar

A Zolnok Bandérium katonai hagyományőrző klub. A középkori hagyományőrzésen túl a buhurt elnevezésű látványos küzdősport képviselőinek sorába tartoznak Magyarországon.  A buhurt fullkontakt csoportos küzdelmeket jelent középkori páncélban, fegyverekkel. Mivel harcművészetnek tekintik tevékenységük e részét, ezért mind a védelmi felszerelésben, mind szakmai felkészültségben lehetőségeik szerinti legjobbat alkalmazzák. Korhű 14. századi vívókódex-fordításokból értelmezik az említett fegyvernemeket, illetve edzéseiket alkalmanként megelőzi egy kötetlen beszélgetés, mely a magyar történelembe és a lovagi erények, szokások világába kalauzolja a résztvevőket. A csapat küldetésének azt tekinti, hogy tagjai nemzetükre és városukra büszke emberek legyenek, és vallják, hogy a lovagi erények napjainkban is életképes, hasznos és fontos emberi tulajdonságok.



Tárlatvezetés Zádor István festőművész, grafikus és hadirajzoló életmű-kiállításában a Szolnoki Galériában

Időpont: 15.00-16.00
Helyszín: Szolnoki Galéria

Zádor István a 7. század parancsnokaként kezdte meg első világháborús szolgálatát. Sebesülése után, 1915. augusztusától a 4. hadsereg-parancsnokságnál volt hadirajzoló.Nemcsak hadirajzolói minőségben alkotott maradandót, hanem harctéri fotósként is. Nem túlzunk, ha azt állítjuk: ő volt az első világháború „Robert Capa”-ja. A tárlatvezetés alkalmával harctéri fotóit is megtekinthetik a látogatók.Zádor nemcsak kiváló művész volt, hanem az első világháború hőse is, aki harctéri szolgálataiért megkapta a Signum Laudis kardokkal ékesített fokozatát, valamint a Ferenc József Rend Lovagkeresztjét és a Károly csapatkeresztet, majd sebesüléséért a Sebesülési Érdemérmet.  A tárlatvezetés alkalmával mindezeken az eseményeken keresztül ismerhetik meg az érdeklődők ennek a nagyszerű művésznek az alkotásait, aki a Szolnoki Művésztelepnek is meghatározó tagja volt, művészként és emberként egyaránt. A vezetést tartja: Csiszár Róbert, a tárlat kurátora. 



Kiállítás a kulisszák mögött: így készül egy állandó régészeti kiállítás

Időpont: 15.00-15.30 és 17.00-17.30
Helyszín: Damjanich János Múzeum, állandó régészeti kiállítás interaktív foglalkoztatója


A Damjanich János Múzeum új, Élők háza, holtak hazája című régészeti állandó kiállítása 2022 januárjában nyitotta meg kapuit. Ha kíváncsi vagy, hogy hogyan készül egy korszerű, ugyanakkor a régi hagyományokon alapuló régészeti kiállítás, akkor gyere el és mi megmutatjuk, hogy a kezdetektől a végéig milyen kihívásokat és tanulságokat rejt egy kiállítás megrendezése. Betekinthetsz a kiállításrendezés kulisszái mögé, végig járhatod velünk az utat az első „kapavágástól” az ünnepélyes megnyitóig. Sőt! Az idén ősszel megnyíló Magyar Géniusz program keretében készülő másik, Ezt látták a csillagok című régészeti kiállításunk rendezésébe is bekukkantunk néhány fotó erejéig.



Mesélde

Időpont: 15.30-16.00
Helyszín: Damjanich János Múzeum - Szolnoki Képtár I. termében


A mese, elsősorban a népmese, létfontosságú a gyermekek lelkifejlődése szempontjából. A népmesék olyan ősi, örökérvényű tudást hordoznak, amely az élet minden területén segít a gyermekeknek az eligazodásban. Megoldást kínál problémákra, mintákat ad, oldja a feszültségeket, a félelmeket, hozzájárul az érzelmi és az értelmi fejlődéshez. Segít az érzéseket formába önteni, megérteni a világot, megküzdeni az élet nehézségeivel.
„A Mesélde foglalkozáson élőszavas mesemondással igyekszem a gyerekekhez eljuttatni a népmeséket. Ezen a játékos, dalos mesefoglalkozáson a mesékhez népdalok, népi mondókák, találós kérdések és egyszerű népi játékok társulnak.” - Székácsné Tálas Gabriella varázsolja csodálatos világokba a legapróbb látogatóinkat.




A szolnoki vár utolsó kapitánya: Nyáry Lőrinc – hős vagy áldozat? 

Előadó: Dr. Kertész Róbert

Időpont: 16.00-16.30
Helyszín: Damjanich János Múzeum, Konferenciaterem

A szolnoki végvár élére 1552. május közepén Bedeghi Nyáry Lőrincet nevezték ki. A történeti források alapján megállapítható, hogy a prefektusból a személyes bátorság talán nem hiányzott. Minden bizonnyal nem volthíján azoknak a képességeknek sem, amelyekkel egy várkapitánynak általában rendelkeznie kellett. Konkrét gyakorlata azonban egy soknemzetiségű és jelentős fővár irányításában, védelmének megszervezésében egyértelműen hiányzott, így kapitánysága három és fél hónapja alatt valódi „mélyvízbe” került. Ebben a rövid, de kivételesen nehéz időszakban rendkívüli nyomás nehezedett rá, hiszen nemcsak az oszmán támadás lehetősége lógott a levegőben, hanem szembesülni kényszerült a védművek befejezetlenségével és kivitelezési problémáival egyaránt. Az előadásban – egyebek mellett –az alábbi kérdésekre keressük a választ:

- a prefektusnak ebben az igen szorongatott helyzetben sikerült-e a várat felkészítenie a várható ostromra;
- várkapitány milyen hatékonysággal tudta ellátni parancsnoki feladatait,
- Nyáry Lőrinc fenn tudta-e tartani a fegyelmet többféle etnikumú katonái között.



Régen idol, ma hóbort

Időpont: 17.00-17.30
Helyszín: Damjanich János Múzeum, Konferenciaterem

Délosz szigetét körülvevő szigetekről, főként Naxosról, Kerosrólszámtalan nívós kialakítású, márvány figura látott napvilágot. Ezek a bámulatos alkotások, letisztultságukkal, lényegre törő, egyszerű formavilágukkal és ősi mivoltukkal igen nagy hatást gyakoroltak a XIX. századi modern művészetre. Ez az őszinte csodálat, azonban hamar átfordult hóborttá, ami életre hívta a rablóásatásokat, a lelőhelyek szisztematikus feldúlását, kiszakítva a tárgyakat eredeti közegükből. Mégis mit tehet a tárgyakat értelmezni kívánó régész egy ilyen reménytelennek tűnő helyzetben?