KONFERENCIA FELHÍVÁS | Mágikus realizmus és szürrealizmus az 1945-1990 közötti közép-kelet-európai művészi grafikában (HU/EN)
2025.02.24 13:17
Click here for the English version >>>
KONFERENCIA FELHÍVÁS
Mágikus realizmus és szürrealizmus az 1945-1990 közötti közép-kelet-európai művészi grafikában
A szocializmus évtizedei alatt (1945 és 1990 között) a szovjet befolyás alatt álló közép-kelet-európai országokban a művészi grafika új virágkora köszöntött be. A sokszorosító technikákat a szocialista állami kultúrpolitika ideológiai meggondolásból támogatta, de a grafika médiuma világszerte is új reneszánszát élte. A korszak művészettörténetének kevéssé feltárt tartományába tartoznak azok a grafikai törekvések, amelyek sem a hivatalos állampárti művészettel, sem a formabontó avantgárd kísérletekkel nem vállaltak közösséget, hanem egy harmadik utat kijelölő program jegyében egyfajta alternatív modernizmust képviseltek. Az eszképizmussal rokon szellemi magatartás volt ez, amelynek jellemzője volt a grafika tradicionális technikáinak alkalmazása, a középkori grafika klasszikus képi hagyományához való igazodás (pl. Dürer emlékezete); a mesterségbeli tudás felértékelése, a figuratív, narratív, allegorikus jellegű képalkotás; valamint a reneszánsz, barokk ikonográfiai típusok aktualizáló újraértelmezése. Megfigyelhető emellett a háború utáni természettudományos vívmányok, űrkutatáshoz, hidegháborús fegyverkezéshez kapcsolódó technikai gépezetek anakronisztikus beemelése a klasszicizáló, mitológiai miliőbe.
Ágotha Margit Színpadkép misztériumhoz, é.n. (linóleummetszet, papír, 280 x 520 mm, ltsz.: DM 86.12.1.)
Konferenciánkra az 1945-1990 közötti időszak közép-kelet-európai grafikájához kapcsolódóan az alábbi résztémákban várunk előadásokat:
- szürrealista és mágikus realista tendenciák a korszak grafikájában
- az antik és keresztény mitológia témáinak modernizált újrafeldolgozása (pl. Szent Antal megkísértése téma)
- hommage á kompozíciók (Dürer, Bosch, Brueghel)
- folklór képi hagyomány és világnézet mint egy alternatív modernizmus forrása
- hibrid anakronizmusok: technikai vívmányok és aktuálpolitikai utalások a tradicionális ikonográfiai kerettémákba ágyazva
Konferenciánk apropója három magyar grafikusművész életművének feldolgozása és tágabb történeti kontextusának felvázolása. (Kutatásunk egy OTKA-projekt keretében zajlik.) Ágotha Margit (1938-2015), Gácsi Mihály (1926-1987) és Rékassy Csaba (1937-1989) életútjában közös, hogy pályájuk a szocialista művészet szcénáján belül bontakozott ki, legfontosabb műveik 1960-1980 között keletkeztek. Mindhárman elsősorban grafikai technikákkal dolgoztak: Rékassy a rézmetszés technikájának kivételes mestere volt, Ágotha Margit és Gácsi Mihály pedig kiválóan ismerte a magasnyomó eljárásokat. Mindhárman előszeretettel dolgoztak fel biblikus, mitológiai témákat, olykor aktualizált formában. Rékassyt elsősorban az antik mitológia foglalkoztatta (illusztrálta Ovidius Metamorphosisát), de érdekelte az űrkutatás és a csillagászat is; Ágotha Margit a középkori populáris metszetek modorában rajzolt kozmológiákat, Gácsi pedig a bibliai történeteket gondolta újra, disztópikus jövőképeiben pedig gyakran utalt a hidegháborús szorongásokra. A három életmű összehasonlító kutatásáról a kutatócsoport tagjai számolnak majd be a konferencián.
Gácsi Mihály Noé, 1975 (linóleummetszet, papír, 250 x 350 mm, ltsz.: DM 84.13.1.)
Konferenciánkra olyan előadásokat várunk, amelyek e törekvések párhuzamos, közép-kelet-európai grafikai törekvéseinek kontextusát rajzolják meg. Úgy véljük, fontos határozottabb körvonalat adnunk a régió azon képi törekvéseinek, amelyek leginkább a szürrealizmussal, mágikus realizmussal rokon, archaizáló, narratív, metaforikus ábrázolások. Bár ezen tendenciákat gyakorta apolitikusnak minősíti a művészettörténet-írás, a jelentől elforduló, archaizáló, eszképista látásmódjuk, gyakran (ön)ironikus, groteszk, meseszerű hangnemük bátran értelmezhető az aktuális jelen bírálataként.
![]() |
![]() |
Rékassy Csaba Daidalosz és Ikarosz, 1974 (rézkarc, papír, 395 x 295 mm, ltsz.: DM 77.10.1.) |
Rékassy Csaba Ikarosz, 1974 (rézkarc, papír, 390 x 290 mm, ltsz.: DM 2013.2.1.) |
A konferencia tervezett formája: hibrid (személyes vagy online)
A konferencia nyelve: magyar, angol
Helyszíne: Magyarország, Szolnok, Damjanich János Múzeum
Időpontja: 2025. december 4-5.
A 20 perces előadások maximum 2000 karakteres magyar vagy angol nyelvű összefoglalóit április 30-ig várjuk az alábbi címre: Szebenyi Nándor: szebenyi@djm.hu
A jelentkezőknek a szervezők május 31-ig visszajelzést küldenek. A konferencia előadói számára szállást biztosítunk. Online részvétel is lehetséges, de ezt kérjük a jelentkezéskor jelezni.
A konferencia előadásainak írott változatát 2026 folyamán digitális formában tervezzük megjelentetni.
Gácsi Mihály Szent Ferenc prédikál a jószágoknak, 1971 (rézkarc, papír, 300 x 400 mm, ltsz.: DM 75.17.1.)
Ágotha Margit A fa, 1978 (fametszet, papír, 400 x 500 mm, ltsz.: DM 89.11.1.)