Újraindul a Múzeumi Szabadegyetem a Damjanich János Múzeumban
2026.02.12 09:20
Idén is várja az érdeklődőket a Damjanich János Múzeum Múzeumi Szabadegyetem sorozata, amelynek keretében a résztvevők izgalmas régészeti előadásokon keresztül ismerhetik meg térségünk múltjának legújabb kutatási eredményeit. Az első alkalomra 2026. február 26-án 16 órakor kerül sor, ahol két előadás enged betekintést a késő vaskor és a honfoglalás korának világába.
Kovács Péter: A Közép-Tisza-vidék kapcsolatrendszere a késő vaskorban
A Kr. e. 4. század végétől az Alföldön – így megyénk területén is – nyugatról érkező kelta csoportok telepedtek le. A mindennapi életben használt, sokféle tárgyuk nemcsak fejlett kézművességükről árulkodik, hanem távolabbi vidékekkel fennálló kapcsolataikat is tükrözi. Az előadás ezeknek a leleteknek a segítségével nyújt betekintést a korszak világába.
Jancsik Balázs: Mikrorégió makróban ‒ az első magyarok a Jászságban
Jász-Nagykun-Szolnok vármegyében a Jászság területén az utóbbi évtizedben a honfoglalás kori lelőhelyek számának ugrásszerű gyarapodását figyelhetjük meg. Az előkerült új leletek számos izgalmas következtetés levonását teszik lehetővé. Előadásomban ezeket az új felfedezéseket fogom bemutatni.
